XLI Finał Krajowy Ogólnopolskiego Turnieju BRD

W dniach 5-7 czerwca, po wygranej na eliminacjach wojewódzkich, drużyna z gimnazjum w składzie: Kacper Kozłowski, Kacper Sitek i Mateusz Ciborowski dzielnie reprezentowała Mazowsze na XLI Finale Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, w kategorii szkół gimnazjalnych, w Przelewicach, niedaleko Szczecina.

Finał krajowy to niesamowite przeżycie, połączenie rywalizacji z wycieczką, będąca już swoistą nagrodą dla młodzieży, za włożony dotychczas trud i wysiłek, by dostać się aż do tego etapu. Tym razem, ostatni etap konkursu zorganizowany został w okolicach dość oddalonego Szczecina, dlatego i nasza podróż rozpoczęła się wcześnie. Wyruszyliśmy z placu kościelnego w Rzewniu o trzeciej nad ranem we wtorek 5 czerwca. Choć droga zajęła 7 godzin, to było warto przejechać taki kawał. Na miejscu przywitał nas wspaniały klimat Przelewic. Miejscem zakwaterowania były domki wypoczynkowe tuż nad samym jeziorem Barlinek, gdzie przez trzy dni towarzyszyły nam rodziny kaczek.

Pierwszego dnia, po obiedzie, odbyła się uroczysta parada uczestników Turnieju BRD z Placu Folwarcznego do Gimnazjum im. Olimpijczyków Ziemi Przelewickiej w Przelewicach, gdzie miało miejsce otwarcie finału krajowego. Wszyscy czuliśmy się wtedy jak na Igrzyskach Olimpijskich. Jednak ta rozkoszna chwila nie mogła trwać wiecznie. Po południu w godzinach 16.00-17.00 uczniowie pisali test wiedzy ze znajomości przepisów ruchu drogowego i test ze skrzyżowań. Pierwsza konkurencja była bardzo trudna, jak mówili sami uczniowie, ale też ich opiekunowie. Na koniec dnia, po wysiłku umysłowym, w ramach odpoczynku zorganizowany został Piknik Bezpieczeństwa w Przelewickim Ogrodzie Dendrologicznym, gdzie opiekunowie i uczestnicy mogli się zintegrować.

Drugiego dnia odbyła się kolejna część konkurencji Turnieju tzw. część praktyczna, na którą składało się: jazda rowerem po torze przeszkód, jazda po miasteczku ruchu drogowego oraz udzielanie pierwszej pomocy. Wszystko to poddawane było ocenie sędziów. Naszym chłopcom zabrakło trochę szczęścia na torze przeszkód, gdzie na przejazdy miał wpływ czasami niekorzystnie wiejący wiatr, czy po prostu lekki stres. Natomiast dość dobrze poradzili sobie z pierwszą pomocą, gdzie otrzymali symulację wypadku samochodowego: kobieta z dzieckiem w foteliku uderzyła w drzewo i zaczął się jej palić samochód. Była to trudna sytuacja problemowa, z którą miałby kłopoty niejeden dorosły człowiek, a co dopiero dzieci, wiedząc, że są oceniane.

Po zakończeniu rywalizacji na uczestników czekał ciepły obiad, a potem wyjazd do Aquaparku w Gryfinie. Wieczorem, po kolacji, młodzież bawiła się na dyskotece, a opiekunowie na wspólnym spotkaniu z organizatorami Turnieju.

Ostatniego, trzeciego dnia, przewidziane były same atrakcje: rejs statkiem po Porcie Szczecińskim, zwiedzanie Szczecina, które objęło cudowne Muzeum Techniki Motoryzacyjnej oraz Centrum Dialogu Przełomy, a także wejście na taras widokowy Bazyliki Archidiecezjalnej. Wieczorem nastąpiło uroczyste zakończenie XLI Finału Krajowego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W kategorii szkół gimnazjalnych 1 miejsce zajęła szkoła w Koluszkach, 2 w Czarnej, a 3 we Włoszczowie. Nasza drużyna uplasowała się na 15 miejscu. Trzeba zaznaczyć, że między miejscem 10 a 15 były tak minimalne różnice, że już 4 punkty na 68 zdobytych, mogłyby dać 10 pozycję. Dodatkowo Kacper Kozłowski, dwukrotny mistrz województwa mazowieckiego, uzyskał indywidualnie 13 miejsce, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Po raz pierwszy nasza szkoła uzyskała awans do finału krajowego w kategorii szkół gimnazjalnych. Jako opiekun jestem bardzo dumny z moich podopiecznych. Sprawili mi wiele radości swoim zaangażowaniem i zapałem w przygotowaniach do turnieju. Dla mnie i wiem, że również dla nich, są zwycięzcami. Bo jak mówi motto słynnego twórcy testów BRD, Mariana Karbownika, któremu poświęcony był tegoroczny finał krajowy: oprócz wygranej wspaniale jest też ?uczciwie przegrać?.

Zachęcam wszystkich, którzy są wstanie włożyć ogrom pracy w przygotowania i nie boją się wyzwań, wysiłku oraz poświęcenia, ale chcą wziąć udział w tym emocjonującym a zarazem wymagającym konkursie, o zgłoszenie do mnie. Już kompletuję drużynę na następny rok.

Dziękuję pani Dyrektor naszej szkoły, Staroście Powiatu Makowskiego i Wójtowi Gminy Rzewnie za sfinansowanie dowozu na zawody. Liczę na wsparcie finansowe w następnym roku szkolnym i mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda się zainicjować projekt budowy miasteczka ruchu drogowego przy szkole podstawowej w Rzewniu.

Opiekun Jacek Kozłowski.


 

Finał Wojewódzki Mazowsza XLI Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Uczniowie gimnazjum Publicznej Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi im. Armii Krajowej w Rzewniu zajęli I miejsce w Finale Wojewódzkim Mazowsza Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

Konkurs miał miejsce 22 maja 2018r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 im. Bohaterów Warszawy w Warszawie.

W skład zwycięskiej drużyny wchodzili uczniowie:

1.Kacper Kozłowski

2.Mateusz Ciborowski

3.Kacper Sitek

Uczeń Kacper Kozłowski zdobył również I miejsce w klasyfikacji indywidualnej.

Opiekun grupy: Jacek Kozłowski. W zastępstwie pana Kozłowskiego na konkurs pojechał pan Wojciech Zysk.

Zwycięska drużyna będzie reprezentować województwo mazowieckie w XLI Finale Krajowym Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbędzie się 5 ? 7 czerwca 2018r. w Przelewicach (woj. zachodniopomorskie)

W etapie wojewódzkim udział wzięło udział 12 drużyn (po 3 zawodników) reprezentujących szkoły gimnazjalne z całego województwa mazowieckiego.

W ramach zawodów uczestnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną i doskonałym opanowaniem roweru startując w czterech konkurencjach:

  1. TEST - konkurencja polega na rozwiązaniu testu wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego,
  2. ROWEROWY TOR PRZESZKÓD - konkurencja polega na bezbłędnym przejechaniu toru przeszkód rowerowych - pozwala na stwierdzenie umiejętności jazdy na rowerze trudnych warunkach,
  3. MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO - polega na przejechaniu miasteczka ruchu drogowego (wyposażonego w znaki pionowe i poziome) zgodnie z zasadami ruchu drogowego,
  4. PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

Nasi uczniowie okazali się być najlepsi we wszystkich konkurencjach. Brawa dla chłopców oraz dla pana Kozłowskiego!!!!

Serdecznie dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Makowie Mazowieckim za zapewnienie dowozu uczestnikom i opiekunowi na zawody.

Mistrzowie i wicemistrzowie rejonu ostrołęckiego

Uczniowie naszej szkoły zostali mistrzami i wicemistrzami rejonu ostrołęckiego w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. 

Po zwycięstwach w eliminacjach powiatowych druzyna szkoły podstawowej w składzie: Katarzyna Napiórkowska, Wiktoria Napiórkowska, Kacper Falba i Kamil Piaściński oraz uczniowie gimnazjum: Mateusz Ciborowski, Kacper Kozłowski i Kacper Sitek pod opieką pana Jacka Kozłowskiego, wybrała się 15 maja 2018r. do Chorzel. Tego dnia w Zespole Szkół Powiatowych im. Władysława Stanisława Reymonta zorganizowane zostały eliminacje rejonowe.

Uczestnicy podobnie, jak w eliminacjach powiatowych, rywalizowali w czterech konkurencjach. Mieli do napisania dwa testy ? pierwszy z zasad i przepisów o ruchu drogowym, drugi z ustalania pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach. Następnie uczniowie prezentowali swoje umiejętności z pomocy przedmedycznej oraz jazdy sprawnościowej po torze przeszkód.

Po podsumowaniu wyników okazało się, że nasi uczniowie w kategorii szkół podstawowych zajęli drugie miejsce a w kategorii gimnazjów zwyciężyli. Takie lokaty dały obu drużynom awans do etapu wojewódzkiego.

Jacek Kozłowski


Pierwsze miejsce w dwóch kategoriach

Pierwsze miejsce w dwóch kategoriach.

Uczniowie naszej szkoły w kategorii szkół podstawowych jak i gimnazjalnych triumfowali w powiatowych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, które odbyły się 25 kwietnia 2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Arkadiusza Gołasia w Płoniawach Bramurze. 

Zawody podzielono na cztery konkurencje. Uczestnicy pisali dwa testy. Pierwszy test składał się z 20 pytań, dotyczących zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, znaków drogowych i sytuacji w ruchu drogowym. Drugi test ? to 10 zadań polegających na ustaleniu prawidłowej kolejności przejazdu przez skrzyżowanie. Kolejne dwie konkurencja to udzielanie pomocy przedmedycznej i sprawnościowa jazda na torze przeszkód.

Do rywalizacji ze szkoły podstawowej przystąpili: Katarzyna Napiórkowska, Wiktoria Napiórkowska, Kacper Falba i Kamil Piaściński a z gimnazjum Mateusz Ciborowski, Kacper Kozłowski i Kacper Sitek.

Zwycięstwo zagwarantowało drużynom awans do etapu rejonowego w Chorzelach, który odbędzie się 15 maja.

Jacek Kozłowski