Drogi uczniu wybierz zakładkę "Nauczanie zdalne" w górnym menu, kliknij w nazwisko nauczyciela, z którym masz zajęcia, a dowiesz się, jak możesz się uczyć.

Pamiętaj o wszystkich przedmiotach!

Świetlica - chwila relaksu

Pomysły na zajęcia dla chwili relaksu:

Zabawy słowami

1.Co to za słowo?

- Dziecko zapisuje na kartce słowo (tak, by inne osoby nie widziały), następnie musi je zilustrować np. opisać znaczenie, kolory, znaki szczególne;                                                                      

- zadaniem pozostałych uczestników zabawy jest odgadnąć jakie to słowo, dzieci mogą zadawać różne pytania, ale osoba prowadząca może odpowiadać tylko: tak /nie;                               

  - osoba, która pierwsza odgadnie właściwy wyraz przejmuje rolę prowadzącego, itd.

2.Rymowanki

- Wspólnie z dziećmi szukamy słów rymujących się np. las–hałas, woda-przyroda, zwierzęta-pamięta itp.

3.Rysowane słowa

- W tej zabawie zadaniem dziecka będzie ilustrowanie wyrazów, które będziecie wymieniać np. dziewczynka, słoneczko, chmurki, domek, drzewo, kwiatki, miś, balony, samochód, rakieta, jabłko, arbuz, banan, pomidor, rzodkiewka, sałata, marchewka. Każdy pomysł jest dobry, zgodny z zainteresowaniami dziecka.

4.Skojarzenia

- Zabawa ta polega na podawaniu skojarzeń np. do oglądanych przedmiotów lub obrazków albo wypowiedzianych słów. Dzieci muszą powiedzieć z czym dana rzecz im się kojarzy. Przykład: samochód, skojarzenia: droga, wycieczka, koła, benzyna, kierowca itp. Dzieci mogą podawać skojarzenia ustnie bądź zapisywać na kartce.

5.Łańcuch wyrazowy

- Zabawa będzie polegała na ułożeniu łańcucha z wyrazów tak, aby ostatnia litera poprzedniego wyrazu była pierwszą literą następnego np. bratek -konwalia- aster- róża. Tak jak podano mogą to być łańcuchy z konkretną kategorią (jw. kwiaty), ale nie muszą.

Gry i zabawy ruchowe

1.Drabinka

- Zbuduj szczeble drabiny z dostępnych materiałów (włóczka, sznurek, sznurówki, skakanka). Między szczeblami powinna być przerwa 30 – 50 cm ( w zależności od wieku dzieci), aby swobodnie mogły wykonywać ćwiczenia np. a) skacz między szczebelkami, b) skacz na prawej nodze, c) skacz na lewej nodze, d) skacz obunóż na szczebelki.

2.Gazetowa łódeczka

-Daj dziecku gazetę niech położy ją na podłodze i na niej usiądzie w siadzie skrzyżnym. Ustal linię mety i wyjaśnij, że zadaniem dziecka jest dopłynąć do mety poprzez odpychanie się dłońmi od podłogi.

3.Wesołe piłeczki

- Ustal z dziećmi zasady gry. Proponowane wyścigi: turlanie piłeczki do wyznaczonego miejsca i z powrotem; przenoszenie piłeczki na łyżce; skakanie z piłeczką między kolanami; niesienie piłeczki na lewej lub prawej otwartej dłoni (w zależności czy dziecko jest praworęczne, czy leworęczne); bieg z piłeczką w ręku, dobiegnięcie do pojemnika i rzut piłeczką; To są przykładowe propozycje, można wykorzystać własne pomysły.

4.Muchy i pająk

- Jedno z dzieci zostaje pająkiem, pozostałe są muchami. Pająk wydaje komendy: muchy latają – wtedy dzieci „fruwają”( biegają, skaczą). Natomiast gdy pająk powie: pająk idzie – muchy muszą zatrzymać się i nie poruszać. Pająk chodzi wśród much i jeśli któraś się poruszy, to ta zostaje pająkiem. (Role się zamieniają).

5.Czerwone, zielone

- Przygotuj dwie karteczki koloru: zielonego i czerwonego. Zasady zabawy: podniesienie zielonej kartki pozwala na poruszanie się dzieci po pokoju (marsz, udawanie samochodów itp.), natomiast gdy podnosimy czerwoną kartkę – dzieci zatrzymują się. Zabawę można modyfikować wg własnych pomysłów.

Prace plastyczne o tematyce wielkanocnej

Drodzy! Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych chcemy zaproponować wykonywanie dekoracji świątecznych. Dużo ciekawych i prostych pomysłów znajdziecie na: YouTube wpisując: wielkanocne ozdoby z papieru, polecane strony: HANDIMANIA, Genialnie, Kreatywna Mama, MaMi ART, TylkoDlaDzieci.

Nasze propozycje: - zajączek ze skarpetki (Genialnie), - zajączki z rolek po papierze (fundacjaarka), - jajka oklejane bibułą (MaMi ART), - jak zrobić wieniec Wielkanocny/Rękodzieło/Dekoracje Wielkanocne (Kreatywna Mama), - kura z papieru wielkanocne ozdoby! (TylkoDlaDzieci), - zajączek na patyku (Kreatywna Mama).  

Inspiracji możemy również szukać na facebook na MQQ Crafts

@MQQCrafts np.: Top 12 Origami Easy Paper Flower - Paper Craft Ideas 2020

Życzymy owocnej pracy!

Świetlica - zabawa

Żaby mistrzami fitness, czyli poskaczemy … w gumę

Zachęcamy do czynnego spędzania czasu. Proponujemy grę –skakanie przez gumę. Dlaczego akurat guma? Regularne skakanie w gumę niesie ze sobą wiele korzyści:

- w zabawie tej nie ma znaczenia różnica wieku,

- jest idealnym sposobem na spożytkowanie energii rozpierającej dzieci, dzięki czemu łatwiej im będzie skupić się na lekcjach,

- regularne podskakiwanie bardzo dobrze wpływa na kondycję fizyczną, koordynację ruchową oraz zwinność i płynność ruchów.

Zabawa „Tydzień”

Poniedziałek – wskakujemy na pierwszą linkę i wracamy skokiem na początkowe miejsce

Wtorek – wskakujemy na pierwszą linkę, później na drugą i tyłem wyskakujemy na początkowe miejsce

Środa – przeskakujemy za drugą linkę, zahaczając o linkę pierwszą i wyskakujemy na zewnątrz

Czwartek – naskakujemy na linki (jedna noga na każdej lince), później skaczemy tak, aby pierwsza linka znalazła się pomiędzy nogami i wracamy skokiem w miejsce początkowe

Piątek – skaczemy obunóż, przydeptując jedną nogą jedną linkę, po czym wskakujemy do środka, nadeptując drugą nogą na drugą linkę

Sobota – stajemy wewnątrz gumy, okręcamy linki wokół nóg i wyskakujemy za linki

Niedziela – wskakujemy za gumę tak, aby nogi zahaczyły o pierwszą linkę, później cofamy się skokiem i wskakujemy w ten sam sposób na drugą linkę i podskakujemy tak, aby linki wróciły na swoje miejsce, a my byśmy znaleźli się na drugiej lince

Zabawa „Piątki”

Podskakujemy 5 razy obok gumy, po czym wskakujemy tak, aby miedzy nogami znalazła się pierwsza linka i robimy 5 skoków, następnie kolejne 5 skoków pomiędzy linkami, 5 skoków z drugą linką między nogami i 5 skoków z drugiej strony gumy.

Zrób to sam

Przebiśniegi z płatków kosmetycznych

Potrzebne materiały: 3 płatki kosmetyczne, słomka do napojów, kawałek zielonej bibuły, nitka, zielony papier na listki, klej, zielony mazak.

Z każdego płatka wycina się kształt łzy. Resztki w wyciętego płatka kosmetycznego maluje się delikatnie zielonym mazakiem. Pomalowane ścinki łapie się razem a następnie przykłada się dookoła trzy wycięte łezki i wszystko razem związuje nitką. Słomkę do napojów zagina się i nieco odcina górę. Przygotowany kwiat łączymy z rurką za pomocą kleju. Zieloną bibułą, rozpoczynając od zakończenia główki kwiatu owija się słomkę. Tak powstaje łodyga, do której przyklejamy listki wycięte z zielonego papieru.