BEZPIECZNE WAKACJE

W związku ze zbliżającym się zakończeniem roku zachęcamy do zapoznania się z prezentacją omawiającą różne aspekty bezpieczeństwa w trakcie wakacji: nad wodą, w lesie, na rowerze itd.

BEZPIECZNE WAKACJE - prezentacja

INSPIRUJĄCE CYTATY NA WAKACJE

1. „Być starszym to marzenie dzieci,

A przecież czas tak szybko leci,
Mija godzina za godziną,
Nim się spostrzegłeś rok upłynął!" Jan BrzechwAA


2. „Jutro będzie nowy, długi dzień. Twój własny, od początku do końca. To przecież bardzo przyjemna myśl." Tove Jansson


3. „Nowe książki pachną tak ładnie, że po prostu czuje się po zapachu, jak przyjemnie będzie je czytać." Astrid Lingren, Dzieci z Bullerbyn

4. „Z ludźmi jest tak jak z zegarkami! Najważniejsze jest to, co mają w środku."

Jan Brzechwa, Tryumf Pana Kleksa

5. „Czy to nie przyjemne, że jest tak dużo rzeczy, które jeszcze poznamy? To właśnie sprawia, że ja się tak cieszę życiem." Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza

6. „Można leżeć na moście i patrzeć, jak przepływa pod nim woda. Albo biegać i brodzić w czerwonych botach po mokradłach. Albo zwinąć się w kłębek i przysłuchiwać się, jak deszcz pada na dach. Bardzo jest łatwo miło spędzać czas." Tove Jansson

7. „Nie możesz stanąć w jednym punkcie w lesie i czekać aż inni do ciebie przyjdą. Sam musisz czasem do nich wyjść." Alexander Milne, Kubus Puchatek

8. „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu."

Antoine de Saint Exupery, Mały Książę

9. „Otwierały się nowe, Niewiarygodne Możliwości, nastawał nowy dzień, w którym wszystko może się zdarzyć, jeśli tylko ktoś nie ma nic przeciwko temu."

Tove Jansson, Pamiętniki Tatusia Muminka

10. „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat." Janusz Korczak

11. "Logika zabierze cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zabierze cię wszędzie." Albert Einstein

12. „Przecież żyje się i tak, niezależnie od wszystkiego. Według mnie chodzi o to, żeby mnóstwo ważnych, bardzo istotnych rzeczy, które każdego z nas stale otaczają, umieć przemyśleć, przeżyć, zdobyć." Tove Jansson, Muminki

13. „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać." Antoine de Saint Exupery, Mały Książę  

14. „Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony." Stefan Żeromski


15. „Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe." Albert Einstein

16.  „Każde dziecko jest artystą." Pablo Picasso

17. „Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci - są ludzie." Janusz Korczak


18.  „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła." Wisława Szymborska

19. „Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem." Antoine de Saint Exupery, Mały Książę

20. „Jeśli nie jesteś gotowy, żeby popełnić błąd, nigdy nie zrobisz nic oryginalnego." Ken Robinson, Uchwycić Żywioł

21. „Codziennie patrz na wiat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy."

Eric Emmanuel Schmitt, Oskar i Pani Róża

22. „I kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat sprzyja potajemnie twojemu pragnieniu." Paulo Coelho, Alchemik


23. „Kreatywność to inteligencja, która się bawi." Albert Einstein


24. „Pracą dziecka jest zabawa. Dzieci uczą się poprzez wszystko, co robią."

Carolyn Hooper

25. „Najlepszy nauczyciel to ten, który wskaże ci gdzie patrzeć, ale nie powie ci co masz widzieć." Alexandra K. Trenfor


26. „Dobrze wyedukowany umysł będzie zawsze wypełniało więcej pytań, aniżeli odpowiedzi." Helen Keller

27. „Kiedy jesteś w swoim żywiole, czujesz, że robisz to, co powinieneś robić i jesteś tym, kim powinieneś być." Ken Robinson, Uchwycić Żywioł


28. „Najszczęśliwsze momenty w naszym życiu są wtedy, gdy bawimy się jak dzieci, kiedy śpiewamy i tańczymy, kiedy odkrywamy coś nowego i tworzymy po prostu dla zabawy." Don Miguel Ruiz


29. „Kto czyta książki, żyje podwójnie." Umberto Eco


30. „Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć jest oczarowanie tajemnicą. jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki."

Albert Einstein

Bezpieczeństwo w sieci

Z naturalnych przyczyn w czasie epidemii dużo więcej czasu spędzamy w sieci. Większości młodzieży nie trzeba uczyć, jak wykonać na komputerze podstawowe czynności, ale warto przypomnieć, jak posługiwać się nim bezpiecznie. W prezentacji znajduje się słownik pojęć, 9 najważniejszych zasad oraz wyjaśnienie mitów na temat bezpieczeństwa.

Link do prezentacji

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza Was na wirtualne lekcje historii online.

muzeum

Lekcje muzealna prowadzone są dwa razy dziennie  online przez stronę fejsbukową Muzeum: https://www.facebook.com/1944pl/

O 10.00 rano proponowane są lekcje dla uczniów klas 5 - 8, a o 12.00 dla uczniów młodszych klas 1 – 4.Lekcje prowadzą doświadczeni edukatorzy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Rok św. Jana Pawła II

Rok 2020 został ogłoszony Rokiem św. Jana Pawła II. 2 kwietnia obchodziliśmy 15. rocznicę śmierci, a 18 maja 100. rocznicę urodzin papieża. Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia prezentacji Jan Paweł II. KRÓTKA HISTORIA ŻYCIA! https://www.youtube.com/watch?v=8gYcf39_qlw

Darmowe książki w internecie

Propozycje darmowych książek w Internecie

Poniżej przedstawiamy aktualizowany wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków.

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Masz tę moc - ebook o koronawirusie

Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu? Dostępny jest tutaj.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

OFERTY FIRM

Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?

  1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
  2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
  3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
  4. Aktywuj usługę Empik Premium.
  5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

Publio - darmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Nexto

Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

Święta

Z okazji Światowego Dnia Książek i Praw Autorskich zapraszamy do obejrzenia prezentacji zawierającej 22 ciekawe cytaty słynnych pisarzy o książkach.

Prezentacja - słynni pisarze o książkach

 

Z okazji zbliżających się majowych świąt publikuję prezentację. Nie spędzimy ich tak, jak zazwyczaj, na wyjazdach lub spotkaniach ze znajomymi, więc może to dobra okazja do dowiedzenia się, co tak naprawdę w tych dniach świętujemy.

Prezentacja - majowe święta

Czytanie

Szanowni Rodzice!

Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Wiem, jak dużo mają Państwo teraz obowiązków, więc nie proponuję kolejnych zajęć online. Korzystając z okazji do bezpośredniego kontaktu, chcę tylko krótko i zwięźle zachęcić Państwa do czytania dzieciom.

Załączam krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.

Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.

Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.

Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.

Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli według badań ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie na starcie pozbawiona szansy na skorzystanie z powyższych atutów.

Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.

Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

Serdecznie zapraszam do przejrzenia prezentacji.

Z wyrazami szacunku

Państwa szkolna biblioteka

Prezentacja - czytanie

Grarantanna

Wszystkim uczniom polecamy GRARANTANNĘ!

Grarantanna to w skrócie cykl różnego typu aktywności internetowych, które znajdziecie w jednym miejscu – na stronie www.grarantanna.pl. Codziennie publikowane są tam kolejne wyzwania, dzięki którym czas w domu minie szybko i aktywnie. A jakie aktywności tam znajdziecie? Oto tylko kilka przykładów: sesje gier fabularnych online, zagadki logiczne, webinary, streamingi, turnieje i konkursy związane z grami oraz kreatywnym wykorzystaniem internetu. A jeśli konkursy, to także nagrody!