Wycieczka do Ostrołęki

10 czerwca 2015 roku uczniowie naszej szkoły z klas IV-VI wzięli udział w plenerowej lekcji historii pt. ?Śladami bitwy ostrołęckiej 1831 roku? zorganizowanej przez pracowników Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Zajęcia zorganizowano w konwencji gry miejskiej, wykorzystując karty z zadaniami, zagadki i niespodzianki. Dzięki czemu uczniowie z ogromnym zainteresowanie, ciekawością i oddaniem przeżyli wspaniały dzień.

Podążając ulicami miasta, ruszyliśmy śladami bitwy ostrołęckiej 1831 roku. Podczas tej pieszej wędrówki szlakiem batalii, zwiedziliśmy miejsca związane z jednym z najważniejszych wydarzeń powstania listopadowego.

Odwiedziliśmy Pomnik Czwartaków, pomnik gen. Józefa Bema, wystawę poświęconą bitwie ostrołęckiej w Muzeum Kultury Kurpiowskiej, i ostatecznie dotarliśmy przez most do miejsca upamiętnienia bitwy ? Pomnika Mauzoleum żołnierzy poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku.

Przez gry i zabawy poznawałliśmyprzebieg i teren walk, sylwetki polskich dowódców, oraz sposób uhonorowania bohaterów powstania przez mieszkańców miasta. Podczas wizyty w muzeum, nie obyło się bez wspólnego zaśpiewania ?Warszawianki? ? najpiękniejszej polskiej pieśni patriotycznej, która po odzyskaniu niepodległości pretendowała do miana hymnu narodowego.

Była to wspaniała lekcja historii, budująca wśród młodzieży postawę patriotyzmu i szacunku do tradycyjnych wartości. Lekcja ta uświadomiła nam, że nasza ?mała ojczyzna? ? Ostrołęka jest miejscem historycznym ważnych wydarzeń dla dziejów Polski.

Dziękujemy pracownikom muzeum a naszym przewodnikom za wspaniałą lekcję historii.

Izabela Kozłowska